Извјештај Европске комисије чиста пропаганда, нећемо да трпимо њихове зле намјере

01.11.2024.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је извјештај Европске комисије о БиХ чиста пропаганда и да институције Српске размишљају да га, када буде званично уручен, врате Бриселу и кажу да немају разлога да трпе њихово незнање или зле намјере у том погледу.

– Тај фамозни извјештај Европске комисије врви од нетачности и мијешања у унутрашње ствари у БиХ. У том извјештају се наводи да је Савјет министара влада, што није тачко, па се каже да Република Српска не спроводи одлуке Уставног суда, а изостави се да Федерација БиХ није спровела више одлука тог суда, него Српска – рекао је Додик за РТС.

Он је оцијенио да је то једна одбиљна лаж и да ће ових дана бити разматрено да тај извјештај, када буде званично уручен, званично буде и враћен.

Додик је рекао да ЕУ тражи да се уведу визе, између осталог, за грађане Русије, Турске, Саудијске Арабије, Азербејџана и Кине.

– То су све наши партнери. Имамо одличне односе са Азербејџаном, добре односе са Турском и феноменалне односе са Кином и Русијом. Зашто да им уводимо визе? Зато што неко у администрацији у Бриселу говори о томе да је то потребно, да лијече своје сујете и промашене санкције које су увели Русију – навео је Додик.

На констатацију да Република Српска и њен предсједник заправо бране безвизни режим БиХ са неким исламским земљима, као што је Турска, Додик је рекао да Српска није непријатељ ислама, већ политички мотивисаног ислама.

– Веома цијенимо Турску и предсједника Реџепа Тајипа Ердогана, који је велики државник и који држи стабилном вишемилионску земљу. Поштујемо његов приступ да не треба слушати ове са стране, већ да се требамо покушати договорити између себе у БиХ. То је једино исправно – рекао је Додик.

Он је указао да Турска покушава да помогну у изградњи ауто-пута који повезује Београд и Сарајево преко Вишеграда и Бијељине.

Када је ријеч о Саудијској Арабији, Додик је рекао да су са том земљом започети веома присни контакти у вези са могућности кориштења одређених срестава Саудијског развојног фонда за пројекте у Српској по веома повољним условима.

– Обезбиједили смо 40 милиона евра за изградњу пословног центра у Бањалуци и студентског дома у Фочи под условима које никада не би добили на Западу. То нам је дато на 25 година, са грејс периодом од 10 година и каматом од 1,5 одсто. Тога данас нема нигдје и ја сада требам да уведем визе зато што то не одговара неком службенику у Бриселу – рекао је Додик.

На опаску да је у извјештају Европске комисије за Србију упућена критика званичницима што су присуствовали у Бањалуци обиљежавању, како је наведено, нелегалном Дану Српске, Додик је рекао да је њима легално све оно што је нелегално, као што је случај са Кристијаном Шмитом.

– Они у извјештају за нас напишу да треба да се донесе у неки закони, а не помињу да је појединац донио 114 измјена Изборног закона. То је тај нелегални Шмит. Неће да помену извјештај да у БиХ имамо преговарачки статус и да појединац који није изабран изабран пред Савјетом безбједности и који је оспорен у БиХ – рекао је Додик.

Он је истакао да је свједок силних превара које долазе из Брисела.

– Разумијем шта је ЕУ и начин на којем функционише, али све до мјере до док нам не уруше потпуни дигнитет и лични и као народа – рекао је Додик.

Ауто-пут Бањалука – Београд за четири до пет година

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је планирано да дионица ауто-пута Сремска Рача-Бијељина буде завршена у септембру идуће година, а ауто-пут Београд-Бањалука у наредне четири до пет година.

– Планирамо да то урадимо у наредне четири до најкасније пет година, да имамо ауто-пут од Бањалуке до Београда, који ће омогућити бољу фреквенцију. То није само питање друмског саобраћаја и превоза путника и робе, неко и врста за нас важне интеграције, спајања главних градова Републике Српске и Србије – рекао је Додик за РТС.

Додик је нагласио да ће, ако Република Српска не може да за инфраструктурне пројекте добије обећани новац од Европске уније, пронаћи могућности на другом мјесту, као што су Кина, Азербејџан или Србија.

Он је навео да је изградња дионице ауто-пута од Вукосавља до границе са Брчко дистриктом већ уговорена са једном кинеском компанијом која већ изводи припремне радове, а од Брчко дистрикта до Бијељине би требало од фебруара да почне да се ради.

– Кад сам тражио паре за дионицу Бањалука – Добој и даље према Бијељини они су објаснили да оно што иде према Сави може, а према Дрини не може. Видљиво је да је историји Дрина била ријека која се заобилазила у погледу комуникација, није било ниједног озбиљног моста или прилазног пута који би гравитирао према Дрини, само лоши регионални путеви – рекао је Додик.

Он је истакао да ће сада бити нови мост на Сремској Рачи са шест трака, а да ће мост код Љубовије “Братољуб”, када се пробије тунел, “бити брза комуникација која ће `вући` према Београду”.

Додик је нагласио да ће ауто-пут Бањалука – Београд веома олакшати комуникацију између Србије и Републике Српске.

– Веома је важно да направимо тај пут. Преусмјериће дио саобраћаја. Имамо озбиљне проблеме на Батровцима на којима се стоји неколико десетина часова. Мислимо да ћемо користећи наше погодности и чињеницу да ћемо имати права да утврђујемо режиме на том путу, учинити све да привучемо саобраћај на тај пут – рекао је Додик.

Он је истакао да ће овај ауто-пут сигурно бити јефтинији него што је кроз Хрватску, јер ЕУ предвиђа да ће морати да буде нека врста визирања, односно пријављивања и плаћања седам евра да бисте путовали.

– Замислите нас који идемо из Бањалуке за Београд ауто-путем преко Хрватске и сваки пут мораћемо да се пријавимо и платимо седам евра. И они сад кажу да нам мисле добро. Ја не вјерујем ЕУ, али разумијем околности у којима живим и радим – рекао је Додик.

Пријетњу Вучићу изречену на Хрватском радију не треба олако схватити

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да порука са Хрватског радија да све проблеме са Србијом могу да ријеше једном ракетом на предсједнички авион представља страшну пријетњу коју не треба олако схватити.

– То је страшна пријетља која је кобајаги упакована у некакву шалу. То не треба олако схватити, јер је речено на државном радију. Те поруке одражавају нешто што што код њих живи. Хрвати мисле да је убити /предсједника Србије Александра/ Вучића рјешење њиховог проблема. То је атак на Србију, а не само на Вучића – рекао је Додик.

Он је истакао да се Вучић залаже за разговоре и договоре, али и штити националне интересе Срба свуда.

– Хрватска није ријешила ниједан проблем Срба и одузела им је сву имовину, а себи даје за право да кињи предсједника Србије на најружнији начин. То је страшна порука Србији, Вучићу, али и мени, јер сам и ја предсједник који представља Србе – рекао је Додик за РТС.

Он је указао да у Србији нема таквог рјечника на јавном сервису, јер је то неприхватљиво и за сваку осуду.

– Мора да се уложи званична нота, јер је то је пријетња предсједнику суверене државе. Вјерујем да ће се сви у Србији, баш као и ми, озбиљно позабавити тиме – рекао је Додик.

Коментаришући пораст броја Срба на попису у Црној Гори од 15 одсто и чињеницу да српским језиком званично говори 43 одсто људи у тој земљи, Додик је оцијенио да све то јасно показује да су Срби трпили огромну тортуру режима Мила Ђукановића, али да нису сатрвени ни у Црној Гори, нити у БиХ, као ни било гдје друго.

Он сматра да Црногорци и даље живе у илузији, превиђајући колико су повезани са Србима.

– Мени је тешко одвојити неку државничку обавезу да на тај начин лоцирам Црну Гору и емотивну, јер тамо имам пријатеље и родбину. То емотивно доживљавам као своје и не могу да раздвајам – истакао је Додик.

Он је оцијенио да би резултати пописа у Црној Гори били још повољнији да се одржава сада.

– Чињеница да се тамо већински говори српски свједочи о јачини удара на Србе, јер тамо српски језик, иако га говори већина становништва, није ни уписан као равноправан. Зато ја имам право у име Срба у Црној Гори да кажем да то треба да буде званични језик у Црној Гори – поручио је предсједник Српске.

Говорећи о споменику краљу Твртку Котроманићу, Додик је рекао да он историјски и чињенично више припада Бањалуци и Републици Српској него Бошњацима и Сарајеву, које је споменик средњевјековном владару подигло из цинизма.

Додик је оцијенио да Сарајево хоће да докаже да баштини неки континутитет у односу на краља Твртка, иако тада, када је он градио своју државу, на том простору није било муслимана, већ су се они појавили онда када је муслиманском најездом срушена Тврткова заоставштина.

– Јасно је да Срби имају континуитет у односу на Твртка. Али, они /Бошњаци/ то кроз неку своју причу покушавају да приватизују. Наравно, сваки споменик треба да се изгради, али оно што је вишак у Бањалуци је чесма коју је изградио ектуелни градоначелник /Драшко Станивуковић/ и посветио ту чесму градоначелници Сарајева Бењамини Карић, а она је на Казанима, гдје су убијани Срби, ставила споменик и плочу грађанима Сарајева, не помињући које су националности – рекао је Додик.

Он је нагласио да се историјом не треба играти и да је Твртко Котроманић директно из лозе Немањића.

– Муслимани подизањем споменика људима из лозе Немањића у Сарајеву признају да су Срби, али се љуте када им то кажете – рекао је Додик.

Русија цијени пријатељство Српске и Србије – БРИКС је нормалност

Предсједник Републике Српске Милоад Додик изјавио је вечерас да Русија цијени пријатељство Републике Српске и Србије, а да је нормалност ријеч којом може описати Самит БРИКС-а, коме је недавно присуствовао у Казању.

Он је рекао да га у Казању нико није јурио да нешто учини, већ да је била присутна жеља за разумијевањем за разлику од оних на Западу који увијек нешто траже и који сами имају много неријешених проблема усљед погрешне политике увођења санкција Русији.

У осврту на састанак са предсједником Русије Владимиром Путином, који је четврти од почетка специјалне операције у укупно 25 заједничких, Додик је рекао да је више тога речено што он не може да каже.

Предсједник Српске је за РТС нагласио да ти састанци интригирају јавност, а да Путин никада није рекао да он /Додик/ треба овдје да диже револуцију и додао да је важно да задржати и обезбиједити контакте.

Додик је рекао да очекује да ће српско-руски културни центар, који се гради у Бањалуци, бити укровљен до краја године, нагласивши да је све досадашње радове исфинансирала сама Република Српска уз помоћ појединаца, а да Српска има обећање да ће унутрашњост Храма унутар центра осликати руски умјетници.

Подијели: