Српска не измишља ништа ново, само брани и чува оно што има

10.01.2024.

Република Српска не измишља ништа ново, већ брани и чува оно што има, а то су територија и државне институције, изјавио је предсједник Српске Милорад Додик.

На питање портала Глас Европе да ли је сигуран да у случају проглашења независности Републике Српске не би избио нови рат, с обзиром на то да се због специфичности региона “то може очекивати”, Додик је одговорио да Српска не жели никога да угрожава, већ се само бори да очува своју средину.

Говорећи о Дејтонском мировном споразуму, Додик је напоменуо да су дипломате које су га састављале од почетка знале да ће његово испуњавање бити тешко.

– Зато су направили границу између два ентитета која постоје на територији БиХ – Републике Српске и Федерације БиХ. Осим са ФБиХ, Република Српска се граничи са Хрватском, Србијом и Црном Гором. Не измишљамо ништа ново. Ми штитимо и чувамо оно што имамо – територију и државне институције – рекао је Додик.

Додик је нагласио да су лојални грађани – Бошњаци и Хрвати – увијек добродошли у Републику Српску и да ће њихова права бити једнако поштована као и права Срба.

– Поштујемо представнике Бошњака и Хрвата. Они обављају значајне функције у државним институцијама, као што су потпредсједник Републике Српске, замјеник премијера, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске. Постоји, такође, и Вијеће народа, који предводи представник Бошњака. Не желимо никога да угрожавамо, ми се само боримо да очувамо нашу средину. Лојални грађани – Бошњаци, Хрвати – увијек су добродошли у Републику Српску. Ми ћемо поштовати сва њихова права, једнако као и права Срба – додао је Додик.

Исламисти који су се вратили у БиХ потенцијална пријетња Српској

Република Српска искључује могућност напада полицијских снага ФБиХ или Оружаних снага БиХ, али се плаши и стрепи због припадника Исламске државе и сличних организација који су се вратили у БиХ, изјавио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Додик је у интервјуу за “Глас Европе” рекао да би припадници терористичких организација који су се вратили у БиХ могли да изврше појединачне терористичке нападе, али да би такав напад омогућио Српској да преузме пуну контролу над свим својим границама.

На питање да ли су у Сарајеву свјесни пријетње Исламске државе, Додик је одговорио да Сарајево не само да је свјесно тога, већ да “производи терористе”.

– Као да не знају – производе их. Унутар Европе, БиХ је, уз самопроглашено Косово, произвела највећи број припадника “Исламске државе”. То нису били Срби – нагласио је Додик.

Познато је да је Москва историјски савезник Српске

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је већ добро познато да је Русија историјски савезник Српске, те да он подржава чињеницу да Руска Федерација покушава да у овом времену одржи свој суверенитет.

Додик је руског предсједника Владимира Путина у интервјуу за Глас Европе описао као “свјетског лидера и наду у глобални мир на глобалном нивоу”.

– Подржавам то што Руска Федерација, упркос свим нападима, покушава да одржи правно постојање, против свих покушаја Запада. Био сам на конференцији у Минхену када се господин Путин обратио присутнима, али га нису схватили озбиљно. Драго ми је што Русија није подлегла санкцијама због напора Запада да разбије државе на пет независних република које су управљале и стицале природне ресурсе – навео је Додик.

Додик је подсјетио да је Русија прошле године постала највећи инвеститор у БиХ и да у разговорима са Путином “не игра улогу просјака”.

– Када комуницирам са Путином, не играм улогу просјака. Поносан сам што имам могућност да разговарам са господином Путином. У посљедњих 20 година нема свјетског лидера са којим се нисам састао – са (бившим предсједником САД Билом) Клинтоном и многим другим лидерима. Господин Путин је снажан лидер и прати своја увјерења. Вјерујем да је руски народ веома срећан да има таквог предсједника. Да није било Путина, Русија не би преживјела. Зато га Запад не воли – истакао је Додик.

Предсједник Српске навео је да Путин никада ништа није тражио од било кога, али је показао разумијевање, те одувијек говорио да је неопходно да се одржи мир у региону и никада није тражио било шта од Републике Српске.

– У то вријеме, када дођете на Запад, они вам одмах уврћу руке. Путин је, у правом смислу те ријечи, мој пријатељ и друг. Он је и пријатељ Европе, јер жели да комуницира – рекао је Додик.

Као доказ наведеном, Додик је подсјетио да је Путин дао Њемачкој јефтин гас, како би могла да напредује, а бројне технологије из Њемачке коришћене су у Русији, али да је “једног дана на власт дошла Ангела Меркел и рекла да не жели такву сарадњу”.

– Русија има историјску улогу да спаси слободан свијет и да слави побједу Владимира Путина на предстојећим предсједничким изборима. Ако могу да пошаљем такву поруку, позивам Русе да гласају за Путина – додао је Додик.

Српска неће подржати било какве санкције Москви

Република Српска није сагласна са санкцијама Русији и БиХ није нити ће увести било какве санкције Москви, иако је било неодговорних амбасадора који су подржали увођење таквих мјера, изјавио је предсједник Српске Милорад Додик.

На питање “Гласа Европе” да ли разговара са политичарима у БиХ прије него што посјети Русију, с обзиром на то да је у БиХ било позива на увођење санкција Москви, Додик је истакао да није предвиђено да се консултује са званичницима на нивоу БиХ прије састанака са високорангираним званичницима.

– Међутим, кад год разговарам са њима, покушавам да приступим рационално. На примјер, када разговарам са предсједником Русије Владимиром Путином, покушавам да постигнем нешто корисно за све народе у БиХ – нагласио је Додик.

Додик је подсјетио да је након посљедњих разговора са Путином и представницима руске компаније Гаспром затражио да цијена гаса за цијелу БиХ остане прилично ниска, с обзиром да се 80 до 90 одсто гаса који долази из Русије користи у Сарајеву.

– Притом мислим на муслимане. Међутим, и даље тражим да цијена остане на истом нивоу – навео је Додик.

На питање каква је била реакција званичника на нивоу БиХ, Додик је рекао да су и Сарајево и Русија то прихватили и да сада БиХ, уз Србију, добија гас по најнижој цијени у Европи, али да су бошњачки политичари у Сарајеву подређени Амбасади САД и да Русија због тога не може да очекује пријатељске односе са БиХ.

Партнери Српске су сви који желе мир и стабилност

Партнери Републике Српске су људи који желе мир и стабилност и Српска има добре односе са бројним чланицама ЕУ и политичким странкама у блоку, изјавио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

– То су, на примјер, државе као што су Француска и Њемачка. Вјерујем да је странка АФД политичка структура у Њемачкој која ће одлучити о судбини не само Њемачке, већ и цијеле ЕУ – навео је Додик.

Додик је напоменуо да Српска сарађује и са парламентарним странкама у Италији, те да одржава односе са земљама као што су Мађарска, Црна Гора, Турска и Кина, а постоје и одређени пројекти са Азербејџаном и сарадња са америчким и њемачким компанијама.

Предсједник Српске истакао је да не разумије политику Њемачке која, с једне стране, забрањује улагање у Републици Српској, а затим се одједном појаве инвеститори, те да види колико је “добро” позициониран њемачки канцелар Олаф Шолц у својој земљи.

Немогуће повући паралелу између Украјине и ситуације на Косову

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да није могуће повући конкретну паралелу између рата у Украјини и ситуације на Косову и Метохији.

– Мислим да ће овај рат имати велике посљедице за све народе који тамо живе, али се, с друге стране, не може поредити са Косовом. Прво због тога што тамо никада није било референдума. Друга ствар, тамо су увијек поштована права Срба – рекао је Додик за Глас Европе.

Говорећи о питању Косова и Метохије, Додик је подсјетио да Европа говори предсједнику Србије Александру Вучићу да призна самопроглашено Косово као одвојену државу, али да Вучић говори да се то неће догодити.

Додик је нагласио да ће Република Српска, у сваком случају, “бити тамо гдје је и Србија”.

На питање да ли постоји озлојеђеност због тога што Русија готово да није учествовала у рату нити је пружила било какву помоћ током НАТО агресије на Југославију 1999. године, Додик је нагласио да нема таквог осјећаја међу Србима, јер су били свјесни кроз шта је Русија пролазила након распада Совјетског Савеза.

– Са структуралне тачке гледишта, Русија није имала потенцијал. Постојала је жеља да се интервенише, али у то вријеме то није било могуће. Руске власти су одувијек подржавале српски народ, али нису имале довољан капацитет да нам помогну – напоменуо је Додик.

Према његовим ријечима, Срби су веома цијенили поступак Русије када је Велика Британија у Савјету безбједности УН покушала да наметне резолуцију у којој би се српски народ окарактерисао као “геноцидан”, док у исто вријеме таква резолуција није била усвојена против њемачког народа.

– Русија је ставила вето и декларација против Срба није усвојена – подсјетио је Додик.

Говорећи о ситуацији у Украјини и поређењу с питањем Косова и Метохије, Додик је навео да су комунистичке власти административним одлукама одувијек анектирале дијелове Русије за Украјину.

– (Бивши премијер Совјетског савеза Никита) Хрушчев је анектирао Крим, гдје су живјели Руси. (Оснивач прве Комунистичке партије Владимир) Лењин је учинио исто када је анектирао руске територије у корис Украјине. Знамо и да су се, током Другог свјетског рата, Украјинци који су живјели на историјским територијама Украјине придружили фашистичким организацијама – подсјетио је Додик.

– Међутим, ми, Република Српска, имамо братске односе и са Украјинцима и са Русима. Ту не правимо разлику. Вјерујем да је тренутни рат непотребан, али је Запад, својим поступцима, увукао Украјину и Русију у овај сукоб. Чак је и (бивши канцелар Рајха Ото фон) Бизмарк писао о томе да је неопходно да се изазове рат између Украјине и Русије, како би се потпуно ослабила и уништила Руска Федерација. О томе је говорио и (пољско-амерички политиколог и геостратег Збигњев) Брежински – истакао је Додик.

Додик је напоменуо да је бивши њемачки канцелар Ангела Меркел, која је била на власти у Њемачкој када је потписан Мински протокол, изјавила да су ти споразуми потписани како би се добило на времену, да би Запад могао да се консолидује и буде још снажнији против Русије.

– Не могу да будем видовит и кажем шта ће се догодити с тим територијама. Шта би требало да буде дио Русије, а шта не. Видјећемо – закључио је Додик.

Економија Српске иде напријед сигурним корацима

Економија Републике Српске није велика, али се креће напријед сигурним корацима, изјавио је предсједник Српске Милорад Додик.

Додик је рекао да је Српска постала богатија и снажнија и да је успјела да изађе из слијепе улице у којој се налазила, те да је сигуран да ће се и за 10 година кретати у истом смјеру.

На питање колико се он промијенио током мандата на власти, Додик је истакао да није особа која ће, уколико има одређено мишљење од почетка, инсистирати на томе цијелог живота.

Додик је рекао да себе сматра политичким реалистом и да је то народ схватио и подржао још на изборима 1998. године.

– Моја странка је увијек побјеђивала на изборима. За то смо се ослањали на подршку народа. Овдје нема диктатуре. Ја нисам диктатор. Немам своју војску нити обавјештајне службе. Моја политика се заснива на мишљењу људи и увијек ћу тражити подршку народа, упркос мијешању Запада, што они овдје константо покушавају – нагласио је Додик.

Додик је напоменуо да је то било евидентно на посљедњим изборима, када је Запад, укључујући Велику Британију, САД и Њемачку, покушао превише очигледно да се мијеша.

– Некада сам мислио да су западне државе чврсте, али сада видим и схватио сам да нема чврстине. Постоје само интереси које покушавају да сачувају и подрже – закључио је Додик.

Подијели: