Историјски самит БРИКС-а, чије чланице поштују међународно право

26.10.2024.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да је протекли самит БРИКС-а био историјски скуп којем је присуствовао велики број држава и међународних организација и нагласио да је политички веома важно да су чланице БРИКС-а не само пријатељски настројене према Србији и Српској, већ и да поштују међународно право, не признају независност самопроглашеног Косова и поштују Дејтонски мировни споразум онако како је изворно написан.

– Овдје ми је и турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган рекао да ми у БиХ треба да се договоримо сами, а не да нам неко споља диктира услове – рекао је Додик за београдску “Политику”.

Он је нагласио да у Републици Српској немају проблем с БиХ, али да је проблем што се Дејтонски мировни споразум не поштује, већ константно крши.

Додик је истакао да је протекли самит БРИКС-а показао да Русија и њен предсједник Владимир Путин нису изоловани онако како би Запад то желио.

– Ово је историјски скуп који је протекао без оптерећења, за разлику од скупова који се организују на Западу, када сви чекују шта ће монополиста да каже – рекао је Додик.

Поводом сензационалистичког најављивања да би БРИКС могао да избаци долар из међународне трговине, Додик истиче да Американци деценијама крше међународно право и да је БРИКС организација која је настала као одговор на претјерани протекционизам САД, које бомбардују и окупирају земље заобилазећи механизме међународног права.

Додик сматра да је зато важно што је у декларацији са самита у Казању, којем је присуствовао и генерални секретар УН Антонио Гутерес наведена потреба реформе УН.

Ипак, он не сматра да је потпуна дедоларизација међународне трговине могућа, па чак и да то није циљ свих чланица БРИКС-а и оцјењује да се то може десити дјелимично и да се може формирати механизам који ће отклонити негативне ефекте америчких санкција.

– Американци злоупотребљавају и систем плаћања Свифт и из њега, како им се прохтије, искључују читаве државе, компаније и финансијске организације које их не слушају. БРИКС покушава да уведе паралелни систем плаћање, али то не иде лако, јер нису баш сви заинтересовани за избацивање долара из размјене – рекао је Додик.

Проширење БРИКС-а ће, каже Додик, зависити од двије ствари, од којих је прва жеља и договор лидера највећих земаља оснивача.

– Добро је за читав свијет да се оне не понашају неоколонијалистички, као Англосаксонци, или Французи у Африци. Друго је интерес будућих потенцијалних земаља чланица, јер је приступање БРИКС-у, али и излазак из њега слободна воља – објашњава Додик.

Он истиче да приступање БРИКС-у и ЕУ формално нису супротстављени процеси.

– За БРИКС није проблем да његова чланица или земља партнер буде у ЕУ. То можда може да буде сметња ЕУ због обавезе о хармонизацији спољне политике – оцјењује Додик.

Подијели: