Посјета граду острву Свијажск у Татарстану

21.10.2024.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик борави у посјети граду острву Свијажск у Татарстану који је државно историјско-архитектонски и умјетнички музеј-резерват.

Током обиласка Свијажска, предсједник Додик је посјетио мушки манастир Успења Богородице, те Успенску катедралу који су уврштени на Унескову листу свјетске баштине 2017. године.

Предсједник Српске се приликом посјете Успенској катедрали уписао у књигу, а добио је и пригодне поклоне од свештенства.

Град острво Свијажск површине 62 хектара налази се на узвишењу на ушћу ријеке Свијаге у Волгу, тридесетак километара од Казања. На острву има свега 20 старих грађевина од којих су четири цркве из 16. и 17. вијека. Бисер острва је црква Свете Тројице из 1551. године, први православни храм у Средњем Поволожју. Град карактерише прелијепа природа и многобројни архитектонски споменици.

Делегација Републике Српске на челу са предсједник Милорадом Додиком обишла је у склопу посјете острву-граду Свијажск главну зграду Историјског музеја Свијажск.

У делегацији Републике Српске која борави у Руској Федерацији су и министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Жељко Будимир, шеф Представништва Српске у Руској Федерацији Душко Перовић, те савјетник предсједника Републике Бранислав Окука.

Република Српска је као посматрач позвана на Самит БРИКС-а који се од 22. до 24. октобра одржава у Казању.

Јединствене, богате и савремене поставке музеја у Свијажску

Предсједник Републике Српске Милорад Додик посјетио је данас Музеј археолошког дрвета “Татарскаја Слободка” у Свијажску, гдје су га запослени срдачно поздравили.

Музеј археолошког дрвета је најсавременији музеј у Свијажску који је отворен у септембру 2018. године.

– Јединствене, богате и савремене поставке ових музеја су веома импoзантне и представљају богато културно и историјско насљеђе, те цијело насеље и музеји остављају велики утисак на посјетиоца – додао је Додик.

Додик се захвалио директору музејског комплекса на срдачном дочеку и представљању историјата ових установа.

Подијели: