Република Српска није имала и нема план за сецесију већ има план да брани своју аутономију, поручио је предсједник Републике Милорад Додик.
Додик је напоменуо да поједини тај пут називају сецесијом иако су поруке из Српске да, уколико БиХ не може да функционише, треба приступити мирном раздруживању.
Он је појаснио како Република Српска мисли, уколико се БиХ покаже као немогућа земља, да једино што је могуће јесте мирно раздружење и да се покуша живјети као добре комшије.
– Шта је ту сецесија? По међународноправној квалификацији термин сецесија је насилно одвајање територије без воље других. Ја тежим да мирно раздруживање буде и воља других – рекао је Додик за Глас Српске коментаришући то што је протеклих дана на мети критика због изјаве да “сецесија није политика Републике Српске”, а доведено у везу са посјетом директора ЦИА.
Поновио је да је мирно раздруживање најбоља опција.
Додик је истакао да је у БиХ све подијељено и да је немогуће, без обзира на све медијске и друге спинове, покушаје и убјеђивања, направити било шта јединствено.
– Није могуће направити то јединство. Тако да та ентитетска граница која је постављена је дефинитивна граница. Само ће једног дана бити и службено проглашена – рекао је Додик.
На питање шта очекује од новог америчког изасланика за западни Балкан Александра Казанофа, Додик је одговорио да, уколико буде усмјерен ка томе да се унутрашња питања у БиХ рјешавају унутрашњим разговорима, биће прихватљив, а уколико буде наметао свој став, мораће то да ради сам са собом.
На констатацију да је један од првих потеза Казанофа био састанак са Кристијаном Шмитом на којем је подржао употребу бонских овлаштења, Додик је рекао да је то стари став Америке и да вјерује да схватају да би било какво потезање тих овлаштења у смислу дисквалификације људи, било контрапродуктивно.
Хидроелектрана “Дабар” је један од стратешких пројеката и биће изграђена, поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
– Када бисмо ишли логиком разних еколошких удружења, овдје се ништа не би дешавало. Наравно да ће “Дабар” бити изграђен и тај пројекат неће бити заустављен, али увијек сам за то да о тим питањима све буде јасно – рекао је Додик за Глас Српске.
Додик је навео да је “Дабар” један од стратешких пројеката, напоменувши да се о тој хидроцентрали причало прије 60 година.
Према његовим ријечима, данашњи свијет се заснива на развоју и енергији, а електрична енергија настаје из одређених извора.
– Ако за то користите воду, онда дођу та удружења и кажу да уништавате природу, када користите угаљ, кажу да не може ни то. Да не причамо о нуклеарној енергији. Али, извините, ми енергију морамо имати. Да ли је овај народ спреман да се врати 300 година уназад? Мислим да није – истакао је Додик.
Он је нагласио да све мора бити у складу са законом.