Српска расте и у условима изразитих притисака

20.05.2025.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је данас на Јахорини да апсолутни раст домаћег производа у Републици Српској износи двије милијарде КМ и да су инвестиције у прошлој години износиле 2,8 милијарди КМ.

Додик је истакао да Република Српска расте и у условима изразитих притисака на политички сектор, у друштву.

“Прошле године раст је износио 2,9 одсто. Многи би рекли да то није импозантно, али у данашњем времену и оквирима, то треба примијетити и цијенити”, рекао је Додик на отварању “Јахорина економског форума”, преноси Срна.

Он је додао да је Српска наставила са веома ниском задуженошћу, која је у прошлој години износила свега 34 одсто, те да је то данас и мање.

Додик је поздравио све присутне и истако значај “Јахорина економског форума” за привреду Републике Српске.

“Јахорина је постала симбол за сусретање успјешних људи из јавног, из реалног из привредног сектора и људи који имају визију”, рекао је Додик и додао да је заједнички циљ да се обезбиједи раст и бољи живот.

Фокус овогодишњег Форума је на конкретним стратегијама и корацима ка одрживом развоју и економској трансформацији регије и на једном мјесту окупиће високе званичнике из Српске, БиХ Србије и региона, водеће економисте, лидере из приватног и јавног сектора, представнике међународних организација и инвеститоре како би заједно обликовали смјер будућег развоја региона.

Српска остаје стабилна политичка заједница

Додик је рекао да Република Српска остаје стабилна политичка заједница, без обзира на јавни притисак противника који покушавају да од Српске направе несигурно мјесто.

Указао је да су изражени притисци, не само на политичку и институционалну структуру, него и на привреду, наводећи да су разни мешетари који су ангажовани као дипломате све учинили да изолују и блокирају Републику Српску.

“Није им се то остварило, а Република Српска је остала стабилна и није промијенила ниједан закон који је стимулисао привредна улагања. Мислимо да није довољно примијећено све оно што нудимо пословној заједници и људима из иностранства да овдје отворе бизнис и да креирају не само нове послове за наше раднике, него и нове послове за свој профит”, рекао је Додик.

Додик је нагласио да ниску задуженост Републике Српске прати и низак буџетски дефицит који је у прошлој години износио 0,4 одсто.

Према његовим ријечима, прије десетак година однос јавног и реалног сектора био је 70 према 30 у корист јавног, док је данас тај однос 60 према 40 у корист реалног сектора.

“Допринијели смо да реалан живот превлада и да укупан развој зависи од иновација и жеље привредника да улажу”, рекао је Додик.

Он је истакао да је поносан на чињеницу да су многи улагали у Републику Српску и отварали погоне иако су им домицилне земље говориле да је овдје нестабилно, јер су њихове политичке структуре хтјеле да креирају сасвим други амбијент у Српској.

Додик је нагласио да је Република Српска успјела да се ријеши и многих оптерећења из прошлости, наводећи да је Српска наслиједила знатан дио дуга до 1992. године који је износио 2,8 милијарди КМ.

“Успјели смо да у комбинацији смањења дуга кроз отписе и онога што смо учинили кроз поврат дођемо у позицију да је дуг скоро исплаћен. То није било лако јер је ишло на терет развоја, а данас више немамо ту оптерећујућу ставку”, истакао је Додик.

Он је напоменуо и да је Република Српска наслиједила обавезу исплате старе девизне штедње која је износила 600 милиона КМ, што је исплаћено.

“Исплатили смо и ратну штету око 400 милиона КМ, што говори о томе да смо ставили приоритет да очистимо обавезе. Данас смо препознатљиви и када се у свијету сретнем са неким који су реални, они кажу да желе да упознају предсједника Републике Српске која у тешким околностима измирује своје обавезе”, нагласио је Додик.

Он је навео и да ниска задуженост Републике Српске омогућава креирање система у којем ће се моћи понудити бољи економски услови за развој пословним људима, али и свим грађанима.

Додик је појаснио да су ограничења Републике Српске у вези са политичким системом у којем егзистира, а због чињенице да сталне промјене уставног уређења БиХ доводе Српску у позицију да, умјесто да се бори за економске и друге параметре, она тежи да очува оно што је политички давно ријешено у Дејтону.

Српска – мјесто за договор о политичким и економским темама

Додик је поручио да је Република Српска мјесто за разговор и договор и о политичким и о економским темама.

Подсјетио је да је речено да је БиХ заједница или да је чине, односно да је састављена од два ентитета и три конститутивна народа.

“Ми поштујемо те чињенице. Ми нисмо авантуристи, нисмо побуњеничка екипа и желимо само да нам се признају права која смо добили међународним уговором, што су гарантовале значајне земље тога времена и данас наравно велике силе”, рекао је Додик током обраћања учесницима “Јахорина економскохг форума 2025”.

Додик је навео да је под најаздом различитих неолибералних и глобалних концепција, Република Српска била прва жртва.

“То се огледа у чињеници да су нам наметнули концепт мимо Дејтонског споразума и мимо међународног уговора који тражи упорно да се одричемо права како би дошло до унитаризације и централизације БиХ”, указао је Додик.

Он сматра да то није добар начин да се води економија, јер се показало да има много застоја.

Додик је подсјетио на велики пројекат од прије 15 година, који је тада имао вриједност двије милијарде евра, а ријеч је о изградњи гасовода од Београда преко Бијељине до Бањалуке и Приједора.

Према његовим ријечима, тај пројекат је подразумијево да се изгради гасовод који би био сасвим довољан да се на тој траси изграде двије гасне електране по 600 мегавата.

Додик је навео да је то онемогућено само зато што су у Сарајеву неки сматрали да треба зауставити развој Републике Српске.

“Никада нисмо имали партнерство западних, односно европских, бриселских структура. Они су негде потајно, а онда касније и отворено сматрали да то треба да буде спријечено. Али тада су значајно спријечили наш развој, који је подразумијавамо да понудимо и да будемо понуђачи значајног енергента који данас чини и разара готово читаве економије развијених земаља западне Европе”, рекао је Додик.

Он је нагласио да је то постало стратешка борба.

Додик је рекао да би данас Република Српска, да има изграђен гасовод са двије гасне електране, била у прилици да партнерима, привредницима понуди и гарантује гас на пет година по цијени 450 долара за 1.000 метара кубних.

Он сматра да би се зато значајан број привредника сигурно одлучио да изврши дисперзију својих капацитета.

“Неко нас је дебело преварио око тога. Неко је намјерно зауставио да се Република Српска развија на тај начин прије 20 година”, рекао је Додик и подсјетио да је прије 20 година, као предсједник Владе, затекао плате у јавном сектору у просјеку од око 40 евра, а данас је просјечна плата у Републици Српској остварена на нивоу од око 750 евра.

Додик је најавио да ће у мају у Републици Српској бити исплаћене повећане плате у јавном сектору, као резултат стабилности и успјешног вођења финансијског сектора.

Према његовим ријечима, укупан јавни дуг Републике Српске је низак, а низак је и буџетски дефицит од 0,4 одсто, што говори о успјешној економији.

Додик је упозорио да су многи учинили све да пријете и запријете Републици Српској, тражећи промјену политичког понашања њених званичника и институција.

Он је нагласио да данас Република Српска остаје политички непоколебљива.

“Република Српска није економски гигант, али јесте економски борац и то показује подаци који су веома јасни и транспарентни. Многи неће да их виде, али ми се поносимо њима. За економију је најважније да имате ситуацију која говори о томе да је политичка стабилност и институционална стабилност најважнија претпоставка за успјешну економију”, рекао је Додик.

Предсједник Републике Српске апострофирао је значај и улогу Јахорине и најавио нове пројекте и инвестиције у инфраструктуру и гасификацију ове олимпијске љепотице.

Истичући да се тренутно ствара нови мултиполарни свјестки поредак у коме ће нови центри свакако бити САД, Русија и Кина, он је рекао да Република Српска и даље тежи ка чланству у ЕУ.

Додик је поновио да није Српска зауставила реализацију Плана ратса, него су то учинила четири кантона у Федерацији БиХ којима управља СДА.

Осми “Јахорина економски форум”, водећи регионални догађај у домену економије, отворен је данас у хотелу “Термаг” на Јахорини, под називом 2Агенда западног Балкана – План раста”.

Овогодишњи форум доноси фокус на конкретне стратегије и кораке ка одрживом развоју и економској трансформацији региона и на једном мјесту окупио је високе званичнике из Српске, БиХ, Србије и региона, водеће економисте, лидере из приватног и јавног сектора, представнике међународних организација и инвеститоре како би заједно обликовали смјер будућег развоја региона.

Подијели: