Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је било посебно значајно присуство делегације Српске на прослави Дана побједе у Москви с обзиром да су ту били бројни свјетски лидери јер се са многима од њих сусрео, а један од битних разговора био је са кинеским предсједником Си Ђипингом.
Додик је истакао да је Дан побједе под ударом ревизије са Запада који жели да то скрајне, учини недостојним, а најважнија чињеница је да је његовим обиљежавањем у Москви на значајан начин рехабилитован с обзиром на присуство лидера попут предсједника Кине, Вијетнама, Бразила, Србије, премијера Словачке.
“И ако постоји значај то је управо чињеница да смо дио тог обиљежавања, на свим састанцима гђе су учествовали други лидери, били смо и ми присутни, то је била прилика да се сретнем са многима од њих”, рекао је Додик у заједничком интервју за Срну, РТРС и АТВ у Москви.
Он је навео да је приликом сусрета са бразилским предсједником сазнао да он зна о процесу распада бивше Југославије и да је желио да кроз контакт боље упозна регион.
“То свакако говори о томе да смо успјели да на дневни ред поставимо и такве неке теме”, каже Додик.
Нагласио је да је разговор са Ђипингом трајао и да су прошли три најважнија питања за Српску.
Захвалио је кинеском предсједнику за иницијативу “Појас и пут” која је омогућила да Република Српска има прву инвестицију те платформе, а то је изградња термоелектране у Станарима у којој је комплетно обезбијеђено финансирање од Кинеза, а важно је и то да је обезбијеђена технологија.
Он је навео да је све то показало и способност Републике Српске да буде дио правно-формалне логистике за изградњу једне такве електране.
“Људи обично не разумју колико је то тешко, будући да никада раније није било планирано да се гради термоелектрана у Станарима”, навео је Додик.
Друго питање о којем је разговарао са кинеским предсједником односило се на актуелне пројекти, изградњу ауто-путева, енергетику будући да Кинези раде на систему Бистрица три хидроелектране.
“Договорамо са њиховим компанијама изградњу ауто-путева, од Приједора до Бањалуке, те повезнице од Модриче до Вукосавља, па од Модриче до Брчко дистрикта и од дистрикта до Бијељине”, рекао је Додик.
Српска, каже, не стоји, те сматра да је већ у завршници, што се види из разговора са компанијом која треба да дефинише своје услове изградње брзе саобраћајнице од Требиња преко Билеће даље према Фочи и до Вишеграда, као и од Бијељине до Зворнике и даље до Источног Сарајева.
“То су наши планови и све те дионице се рјешавају. Најтежа је прича од Вишеграда до Источног Сарајева путем споразума који смо направили са Турском. Федерална страна потпуно неконзистентна, одустала је од овог пута, увијек тврди да је у томе, али ништа нису учинили тако да не знам како ће изгледати, али нећемо дуго чекати”, рекао је Додик.
Он је додао да је ово била прилика да каже предсједнику Кине да се ствари добро одвијају и да жели подрушку у том погледу.
Једно од најважнијих питања због којег је разговор са кинеским предсједником био важан јесте питање кинеског рада на глобалном ниову, институционално гледано то је Савјет безбједности УН.
Указао је да је Кина та која је разумјела, није била активан фактор у креирању Дејтонског споразума, али јесте као стална чланица Савјета безбједности разумјела о чему се ради.
“Она примарно брани међународно право и препознала је да се ради о кршењу међународног права јер су без процедуре покушали да именују Шмита, а сада се досљедно понашају, ако неко није именован у Савјету безбједности не може ни да подноси извјештај”, каже Додик и додао да западњацима то све може.
Нагласио је да мало људи примјећује да се ту ипак десила озбиљна промјена.
“Остале су Кина и Русија које су показале докле су спремне да иду у поштовању међународног права па су напустиле сједницу да би поручиле да не желе да слушају измишљеног типа који подноси неки извјештај. На западној страни су од сталних чланица остале Француска и Британија”, закључио је Додик.
“Тешка борба да се реафирмише и афирмише Српска, али смо успјели”
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је ово тешка борба за позицију да се реафирмише и афирмише Српска и њен значај, али да је успио са својим тимом да ту тему одржи на глобалном ниову.
Додик је рекао да је заједно са српским чланом и предсједавајућом Предсједништва БиХ Жељком Цвијановић и својим тимом успио да одржи тему која се зове Република Српска на глобалном ниову.
“С једне стране је нападају са Запада, а са друге стране овђе имамо потпуно разумијевање за наш положај”, рекао је Додик медијима из Републике Српске у Москви.
Уколико Словенија крене политиком санкција, слиједи одговор
Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да ће Српска одговорити реципрочним мјерама ако Словенија крене политиком санкција.
“Уколико Словенија и њена политика крене политиком санкција, ми ћемо наћи начин да им одговоримо. Словенци морају да знају да ћемо ми у Републици Српској провести реципрочне мјере, шта год то значило”, истакао је Додик.
Додик је навео да ће можда словеначким министрима бити забрањено да Републику Српску користе као транзит, те да то некоме може да буде смијешно, али је тако и бивша њемачка министарка морала да напусти Српску.
“Могу томе да се смију у Сарајеву, али видјеће да је то проводиво”, рекао је Додик у заједничком интервјуу медијима из Републике Српске у Москви.
Он је истакао да Република Српска остаје приврежна словеначким привредницима који морају да знају да им политика чини лошу услугу.
“Многи словеначки привредници које цијенимо раде у Републици Српској и они ће са наше стране подржани”, нагласио је Додик.
Он је упитао и зашто би уводили санкције јер Српска не руши БиХ већ само тражи да се поштује њена уставна позиција.
“Ко сте ви да мени уводите санкције? Шта ви то браните? Зашто сте разбили Југославију, зашто сада браните БиХ на тим принципима”, упитао је Додик.
Он је додао да поштује словеначку државу без обзира што припада генерацији која је веома тешко доживјела систем рапада Југославије, те је Словенцима поручио да не буду непоштени.
Додик је навео како је веома угодно бити у овој атмосфери разумијевања, док их на Западу одмах гледају као некога ко чини проблеме.
“Ми не чинимо проблеме Западу. Нисмо отишли и правили никакве покрете у Француској, Њемачкој, Аустрији којима је сасвим природно да пусте масу миграната у којима су се провукли припадници Исламске државе, криминалних кланова са којима Европа данас има проблема”, напоменуо је Додик.
Указао је да им је проблем Милорад Додик па се утркују како ће му забранити улазак.