
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да му је интерес да покуша још статусно ојачати Републику Српску, те да препусти управљање процесима новој генерацији младих људи.
“Имамо сјајну младу дјецу, врхунске ученике, који побјеђују на свим међународним такмичењима”, рекао је Додик.
Он је навео да су нове генерације можда и више наоружане патриотизмом од ранијих.
“Држава је и смисао. Наш смисао је слобода. Одрживост која треба да доведе нас до слободе, а слобода не трпи туторе! Као што то желе муслимани у Сарајеву. То је сва разлика између нас и њих”, истакао је Додик.
Он је додао да слобода српског народа искључиво зависи од тога да ли Срби имају државу.
“Слобода се зове држава. Слобода се зове држава Република Српска, не БиХ. БиХ је против Републике Српске”, рекао је Додик за прњаворску Телевизију К3.
Говорећи о предстојећим изборима, Додик је истакао да је СНСД одлично позициониран, те да народ разумије да једино СНСД може одбранити Републику Српску.
“СНСД се организовао, мобилисао, направио одличан контакт са својим коалиционим партнерима. Наши циљеви су веома јасни, ми ћемо побиједити”, нагласио је Додик.
Он је истакао да владајућа коалиција беспријекорно функционише.
“Наш је циљ да побиједимо на свим позицијама са својим коалиционим партнерима. Да побиједимо на појединачним кандидатурама које ће дати СНСД. Ускоро ћемо изаћи са тим именима, мада их већ знамо, она су одређена”, рекао је Додик.
Он каже да народ Републике Српске на изборима не дозвољава авантуре, те да то ни сада неће дозволити.
“Овај народ сигурно зна да смо ми сада најбоље позиционирани. Сада је затишје зато што се чека изборни легитимитет. Треба нам велика подршка и молим људе да то схвате. Овдје се ради о снази Републике Српске. Треба нам изборна снага. Као што је некада требало да војник Републике Српске стоји са пушком, данас нам треба глас”, истакао је Додик.
Он је рекао да је циљ СНСД-а и коалиционих партнера успоставити власт са двотрећинском већином у Народној скупштини Републике Српске, те четири делегата у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да је уз све проблеме побиједила политика очувања Републике Српске и да је зато све ове године био избор народа јер је било успјешно све што је радио.
“Народ мора изабрати личност и политику и дати максималну снагу, јер живимо у таквим околностима. Шта се може реће осим доброга за рад Жељке Цвијановић и Саве Минића, који је из студентских клупа отишао на бихаћко ратиште”, рекао је Додик за Телевизију К3.
Истакао је да се бори за принципијелну политику странке коју предводи, а односи се на очување Републике Српске, те да ради тога вјерује у подршку народа.
“Успјешна је политика коју заступам, а циљ јесте очување наших вриједности што значи породице, језика, културе…”, рекао је Додик.
Он је напоменуо да политике СНСД-а значе очување Републике Српске која је ореол слободе и у којој инвестиције тренутно износе 6,5 милијарди КМ.
“Увијек сам се борио за Републику Српску. Када сам својевремено био у посјети некадашњем предсједнику Републике Радовану Караџићу и свједочио у његовом процесу четири часа му нису скинули лисице. То је било понижење, а Караџић ни сада не губи мотив за Републику Српску”, додао је Додик.
Он је поновио да је у датим околностима у БиХ неопходно српско јединство, те да не смије бити изгубљена будућност Републике Српске.
Поновио је да Српска подржава што у националном и државном смислу ради предсједник Србије Александар Вучић јер је то политика којом се промовише снажна Србија.
“Заинтересовани смо за стабилност Србије која је наш несумњиви партнер”, рекао је Додик.
Сматра да сви треба да учине нешто добро за Републику Српску, али и да вјерује у земљу и у грунт.
“Мој грунт, не властити, јесте Република Српска. Сваки човјек треба нешто добро да уради за нашу Републику. Окупимо се око Српске, јер никада више као Срби не смијемо пристати на било какву идеологију”, рекао је Додик.
Додик је оцијенио да оквир за будућност једино може бити српско национално и историјско питање, које се реализује у концепту Српске, њене дуговјечности и трајности.
Он тврди да ће политичка борба бити између Сарајева и Бањалуке.
“Бањалуку представљам са људима око мене, а Сарајево Бакир Изетбеговић. Уколико побиједи Сарајево, Српска ће бити девастирана у наредних годину. То ће значити егзодус Срба и зато Изетбеговић наводи да могу понијети земље колико ми је на ципелама”, упозорио је Додик.
Додик каже да тако муслимани замишљају БиХ.
“Зато, народе, памет у главу. Дајте нам снагу да Цвијановићева може отићи у Вашингтон и говорити о Српској и нашим потребама, а ја у Москву. Сада се ствара нова прича када морамо ријешити нашу ствар”, закључио је Додик.
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да ни он као ни српски народ нити Република Српска нису непријатељи бошњачко-муслиманском народу, али да ће у случају непоштивања Дејтонског спразума и наставка насилне централизације повући са собом 49 одсто БиХ.
Додик је навео да је за Републику Српску неприхватљива централизована БиХ на начин који нуде бошњачки лидери.
“Ми Срби такву БиХ нећемо, а они су због тога љути. Лидер СДА Бакир Изетбеговић је у нашим међусобним разговорима увијек говорио: ‘Не можете отићи, можете само на ципелама понијети мало земље која се ухвати’. Увијек сам њему и другима на то одговарао – имамо ципеле које вуку 49 одсто БиХ”, нагласио је Додик.
Он је истакао да је сарајевским лидерима увијек проблем што Република Српска и Срби не прихватају њихове концепције.
“Они никада, а могли су, нису понудили ниједно минимално и одрживо рјешење када је ријеч о Србима у БиХ. Увијек су сматрали да треба да дођу у позицију централизоване Босне у којој ће се све рјешавати по принципу ‘један човјек – један глас’ и Србе претворити у драматичну мањину у којој ништа не би могли да одлучују. Пошто Срби то не би могли трпјети, већина њих би исцурила из БиХ, а Бошњаци би овдје довели своје мигранте из арапског свијета као што су урадили и на сарајевској Илиџи”, упозорио је Додик.
Он је констатовао да је српски фактор, упркос бошњачким и страним притисцима, увијек инсистирао на поштовању Устава БиХ.
“Ја сам својевремено узео да предводим српски народ у тренутку његове најстрашније етничке и цивилизацијске сатанизације, деградације и понижавања. Сматрао сам да то све треба да издржим и поправим негативну причу о Србима. Сада смо дошли у ситуацију да бар онима којима је стало, не морамо те ствари да објашњавамо. Дакле, ми смо данас овдје у БиХ угрожени хришћани од `сећијског` Сарајева. Угрожени смо њиховим наметањима чији је циљ одузимање права српског народа и њихово преношење на ниво БиХ”, истакао је Додик.
Он је појаснио да је европска идеја, коју протежирају бошњачки прваци и њихови страни савезници, опасна за српски народ.
“Бакир мени данас каже: ‘Прекидаш БиХ пут у НАТО и евроинтеграције’. Одговорио сам му – шта је истина – је ли НАТО бомбардовао Србе? Имамо ли ми карактер – имамо. Дакле, нећу тамо због тога што су нас бомбардовали и осиромашеним уранијумом. Бошњачки став не мора бити и наш, нису нам исти интереси. Имали сте Дејтонски споразум, зашто сте га срушили и његов Устав? А ми никада нећемо да прихватимо промјену Устава. То је српски народ разумио, подржао и сада смо у позицији у којој смо незабилазан фактор”, истакао је Додик за прњаворску ТВ К3.
Додик је рекао да неће успјети било какве намјере да се Срби у БиХ неоправдано етикетирају као “геноцидни”, иако је истина да су их остали народи на овим просторима “побили гдје год су стигли”.
“Ми и данас, поштујући Дејтонски споразум, чувамо мир. С друге стране, бошњачки политичари причају о рату. Ја никад нисам дао ниједан разлог за рат, интересује ме само Република Српска и то је њима криво. Ништа нису учинили да се Срби овдје осјећају бар мало комотно, већ чине све да омаловаже и укину Српску”, навео је Додик.
Он је рекао да Републици Српској одговара чињеница ако политичари у Сарајеву и одређени њихови страни ментори нису схватили геополитичке промјене у свијету и реалну ситуацију у БиХ.
“Они или су глупи или неће да разумију да Срби, што се тиче државе и политике, гледају смисао, а не којекакве реформске агенде, рачуне и кредите. Никада им неће проћи агенде, углавном штетне за Српску, а кроз које желе да полако укину надлежности које су остале Републици. Наравно, нисмо савршено друштво, али ако хоћете да нас критикујете, онда нас понекад морате разумјети”, каже Додик.
Он је навео да је Бањалука српска, а Сарајево муслиманско након што су из тог града насилно истјерали све Србе.
“Како год, Република Српска никада у својој историји није имала боље бројке и стабилнији систем. Српска у овом тренутку плаћа здравственим радницима на годишњем нивоу 950 милиона КМ, а образовним и културним радницима на свим нивоима 1,1 милијарду КМ. Српска исплаћује редовно годишње 2,27 милијарди КМ за пензије. Нема застоја и најмање смо задужени”, рекао је Додик.
Додик сматра да, у складу са актуелним смањивањем цијена горива, треба да појефитне и намирнице и одређене услуге.
Он је напоменуо да је поскупљење нафтних деривата било посљедица сукоба САД и Ирана, али да је Република Српска одлучила да не укида акцизе како би се могли градити путеви.
“Сви су тада пожурили да подигну цијене, прехрамбених намирница и осталог. Сада када пада цијена нико не смањује те цијене. Сада правимо план у вези с том ситуацијом. Тачно се може израчунати цијена”, рекао је Додик.
Додик је нагласио да изразито цијени напоре и труд домаћих пољопривредних произвођача.
Лидер СНСД-а Милорад Додик оцијенио је да су бошњачки политичари исцрпили све лажне могућности, од правосуђа, странаца и осталог, да би га уклонили из политике, али да је то немогуће јер има подршку народа.
Додик је рекао да бошњачким политичарима то смета, те одатле и изјава лидера СДА Бакира Изетбеговића да се “Додик мора ријештити неком силом”.
“Покушао је невјешто да се брани како је мислио на Суд БиХ. Суд није примјењивао силу, отишао сам тамо. Значи, он очекује неку другу силу. Питао сам га да ли ми пријети, каже: `Боже сачувај`. Питам га могу ли очекивати твоје муџахедине да сада јурну на моју главу. Каже: `Боже сачувај`. Имаш ли иједан одговор, осим Боже сачувај? Да или не? Избјегао је да каже”, навео је Додик.
Он је напоменуо да је остао активан у политици, да има подршку народа, иако неће бити кандидат ни за једну појединачну функцију.
“Ко функцију сматра као свој главни догађај у политици – у озбиљном је проблему. Мој политички пут је увијек био у успону. Политиком се бавим на начин да не одсутајем од циља, а путеви доласка до циља могу бити различити. Можеш бити или не на функцији”, истакао је Додик.
Додик каже да му спочитавају што годинама говори о референдуму о самосталности Републике Српске, али да такви људи не разумију политику.
“Свјестан сам да референдум не може тренутно да се деси, али ако га данас не тражимо нећемо га никада ни добити, то је моје виђење”, указао је Додик.
Он је навео да истински сматра да је БиХ пропала држава, да је подијељена незаустављивим подјелама и да је међународни фактор исцрпио све своје могућности – и војне и финансијске.
“Данас је БиХ још на окупу, али нема у себи критичне масе да се одржи као земља. Морате имати довољно љубави за нешто да би се то одржало. Ниједном Бошњаку и Хрвату не желим ништа лоше. Дејтонски споразум је успоставио једну неупитну ствар која се не може промијенити, само у Сарајеву то нису разумјели, а то је међуентитетска граница. Зато су и кренули са причом о имовини”, нагласио је Додик.
Додик је за прњаворску Телевизију К3 истакао да је значајно да Република Српска буде одржана, а да је за то најважније да се не дозволи промјена Устава који ће промијенити позицију Српске.
“Је ли било интервенција? Јесте. Јесмо ли одбили? Јесмо. Понашамо се уставно”, рекао је Додик.
Он је нагласио да је унио велику енергију у политику, да није имао право да се повуче иако је био у искушењима, али да му народ није дао да оде и гласао је за њега.
“Да сам ту енергију усмјерио на приватни бизнис, био бих један од најјачих бизнисмена на овим просторима”, навео је Додик.